Březen 2007

SOUTĚŽ 7

29. března 2007 v 16:06
A JSOU TU NOVÍ KANDIDÁTI!!!HLASUJTE DO 2.4.!!!
(-Český strakáč, Český černopesíkatý-
Burgundský
A ZNOVA JSTE SI VYBRELI SVÉHO KANDIDÁTA!!!
kandidát č.1-1hlas
kandidát č.2-1hlas
kandidát č.3-3hlasy-vítež

SOUTĚŽ 6

25. března 2007 v 10:35
A ZASE JSOU TU NOVÍ KANDIDÁTI!!!HASUJTE DO 29.3.!!!
(-Hermelín modrooký Francouzský beran-)
Deilenaar
A zase jste si vybrali svého kandidáta!!!
kandidát č.1-4 hlasy
kandidát č.2-0 hlasy
kandidát č.3-0 hlasy

SOUTĚŽ 5

21. března 2007 v 13:50
A ZASE JSOU TU NOVÍ KANDIDÁTI!!!HLASUJTE DO 25.3.!!!
(-Kalifornský Hototský-)
Holandský
Znovu jste vybrali svého kandidáta!
kandidát č.1-4hlasy
kandidát č.2-3hlasy
kandidát č.3-2hlasy

SPRÁVNÁ VÝŽIVA-jídelníček vegetariána

18. března 2007 v 10:22
Králíci jsou býložravci.Je pravda,že jiní drobní savci,například křeček zlatý a myši,přestože jsou hlavně býložraví,sežerou občas s chutí moučného červa nebo trochu syrového mletého masa,ale králík takovou stravu naprosto odmítá.Jeho jídelníček je však i bez těchto složek dosti bohatý,proto není obtížné králíka správně krmit.
Správně krmit to znamená především krmit s rozvahou.Kromě jadrného krmiva potřabuje králík hodně objemné píce s obsahem balastu,aby jeho trávicí soustava pracovala normálně.Králík není příliš náročný,ale nelze z něho učinit konzumenta odpadků z našeho stolu a kuchyně.:-)Některé potraviny,člověkem běžně používané,snáší žaludek králíka velmi špatně.
Zásadní je podávat králíkovi správné množství krmiva ve vhodné skladbě.To je jednou z podmínek zdraví.
OBECNÉ ZÁSADY VÝŽIVY
Při výběru krmiva nelze spolehát pouze na instinkt králíka.Ten je dobře rozvinutý jen u divokých zvířat,jejich ochočeným potomkům však chybí.Zelená píce nesmí nikdy pocházet z bezprostředního okolí továren nebo rušných ulic.Dokonce i chemicky neoštrřeném ovoci a zeleniněohou být nebezpečné látky,například zbytky ptačího trusu obsahujícího baktérie rodu Salmonella.Zelená píce zase může být z území,na kterém se vyskytuje myxamatóza.Onemocnění králíka lze předejít jen pečlivým opráním krmiva.
Opranou zelenou píci musíme před podáním pečlivě osušit.Králíkům nesmíme podávat vlhkou trávu ani jiné orosené rostliny,neboť jim mohou způsobit trávicí potíže.
Zvíře,které v zimě nedostávalo žádnou zelenou píci,je nutno na jaře pozvolna a postupně na tuto potravu přivyknout.Totéž platí o mladých zvířatech,která dosud nikdy nebyla krmena zalenou pící.Zpočátku podáváme jen malé porce,které postupně zvolna zvyšujeme.
Mrkev je známou pochoutkou všech zajícovitých,ale podávaná ve velkém množství působí projímavě.Nesmíme proto králíkům dávat více než jednu malou mrkev denně.
DENNÍ DÁVKA KRMIVA
Jaderné krmení a objemnou píci je vhodnější podávat odděleně,v různé době,ale každého dne ve stejnou hodinu.Množství krmiva záleží na velikosti králíka,neboť,jak jsme již zdůraznili,ne každý malý králík zůstane skutečně zakrslý.Uvedené krmné dávky jsou určeny králíkům zakrslých plemen.
Ráno musí náš chráněnec dostat velkou hrst suchého jadrného krmiva,tj. 20 až 30 g.V poledne mu dáme šťavnatou píci .Její množství musí být stanoveno tak,aby během jednoho krmení byla zkonzumována celá podaná dávka.Zpočátku je vhodnější dávat trochu větší množství a postupně dávku snižovat,až do stanovení správné porce.Nelze uvést konkrétní množství v gramech nebo počet centimetrů mrkve,ale obvykle postačí čtvrtka středně velkého jablka denně.
Po celých čtyřiadvacet hodin musí mít králík seno,tvrdé krmivo(např.stvrdlé pečivo) a čerstvou vodu,kterou je třeba nejméně jednou denně vyměnit.
tady je příklad krmiva pro králíky.I já ho kupuju svému králíčkovi!:-)

SUTĚŽ 4

17. března 2007 v 15:04
A JSOU TU NOVÍ KANDIDÁTI!!!HLASUJTE DO 21.3!!!
Novozélandský červený, Novozélandký bílý-)
(-kastorex
Vybrali jste svého kandidáta!!!
Výsledky: kandidát č.1-5 hlasy
kandidát č.2-1 hlasy
kandidát č.3-1 hlas

SOUTĚŽ 3

13. března 2007 v 17:33
A JSOU TU NOVÍ KANDIDÁT!HLASUJTE DO 17.3.!!!
tříslový ,tříslový černý-)
(-liščí
ZVOLILI JSTE SI SVÉHO VÍTĚZE!!!
kandidát č.1-1hlas
kandtidát č.2-5hlasů
kandidát č.3-1hlas

TEST

12. března 2007 v 14:59
MÁTE ZVĚDAVÉHO KRÁLÍKA????
1)Vždy když přijdete do pokoje váš králík a)hned začne skákat a lepit se na klec
b)ani si vás nevšimne a spí(leží,jí..)dál
2)Když vašeho králíka pustíte z klece tak a)okamžitě vyběhne a začne běhat po pokoji
b)se kouká a kouká a až za chvíli skočí z klece ven
3)Když přinesete do pokoje novou věc(kterou králík předtím nikdy neviděl)tak a)věci si nevšimne a dělá si své věci
b)přijde k neznáme věci a začne ji očichávat a chodit kolem ní
4)Když přijde k vám domů návštěva a jde se kouknout na nového mazlíčka, králíčka pustíte z klece a on a)se bojí,sedí v rohu klece a nechce se mu ven
b) skočí ihned ven a nové osoby si očichává a nebojí se jich
5)Když představuje králíčkovi starší zvířatka,která s vámi žijí déle než on(např.kočku,křečka)tak on a)zvíře očichává nebo na něj zaútočí
b)utíká před ním a bojí se ho
6)Když necháte králíčka samostného v pokoji a dveře jsou otevřené králíček a)si dveří ani nevšimne a dělá co dělal předtím
b)jen co zajdete jde k dveřím a hopká poznávat nové místnosti
7)Když jdete s králíčkem na procházku tak a)se vás drží jako klíště
b)div vám neuteče
8)Když jste svého nového mazlíčka čerstvě přivezli ze (zverimexu nebo od nějakého chovatele) tak a)bál se a pár dní mu trvalo než si zvykl
b)nebál se a hned si zvykl na nová prostředí
VÝSLEDKY:
:
:
:
Pokud jste odpověděli na otázky 1,2,5 a) a na otázky 3,4,6,7,8, b) máte zvědavého králíčka!!!:-)

SOUTĚŽ 2

10. března 2007 v 17:15
A JSOU TU DALŠÍ KANDIDÁTI!!!TAK HLASUJTE!!!!
VÝSLEDKY BUDOU 13.3!!!
(-vídeňský bílý, vídeňslý černý-)
velký světle stříbřitý
VÝSLEDKY: Kandidát č.1- 3hlasy-vítěz
Kandidát č.2- 3hlasy-vítěz
Kandidát č.3- 1hlas

VÝSLEDKY SOUTĚŽE

10. března 2007 v 17:14
VYBRALI JSTE SVÉHO KANDIDÁTA!!!!
Ze tří kandidátu v soutěži o nejhezčího králíčka vyhrál kandidát číslo 1 zaksrlý beran durinský.
*Už máme připravené nové kandidáty!*

Praví a nepraví zakrslí králíci

7. března 2007 v 11:29
Prvním plemenem zakrslého domácího králíka byl hermelín.Jeho název je odvozen od hermelínu získavaného z hranostaje.Hranostaj je velká kunovitá šelma,která na zimu získává bílou srst a její kožešina je od nepaměťi velice ceněna.Na počátku chovu hermelína byli bílí králíci,kteří byli dovezeni do Anglie,kde k velké radosti tamních chovatelů se z nich podařilo odchovat menší zvířata kompaktnějšího zaobleného tvaru.První zakrlí králíci tohoto plemene se pak dostali de Německa,kde byli dále prošlechtěni a získali svůj současný vzhled.
* *Hermelín modrooký a červenooký**
Hermelín není prostou zmenšeninou králíka,má zcela jiné proporce než jeho velcí příbuzní.
Podle německého standartu mohou příslušníci tohoto plemene dosahovat hmotnosti 1,1 až 1,25 kg.Velmi krátká hlava sedí bez znatelného krku přímo na trupu,při pohledu shora vypadá jako chlupatá koule.Uši jsou krátké,do 5,5 cm délky,postevené těsně u sebe.Krátce zavalitý,válcovitý trup podmiňuje oblost celkového tvaru tohoto králíka,v důsledku čehož i dospělí jedinci vypadají jako mláďata.
V roce 1939 se první barevní zakrslíci dostali do Německa,žádný z nich však nepřežil druhou světovou válku.Koncem čtyřicátých let byli do Německa znovu dovezeni a v důsledku jejich spojení s hermelíny bylo vyšlechtěno plemeno,jehož standart,uznaný v roce 1959,je podobný standartu hermelína červenookého.
V obchodech se zvířaty existují však ještě jiná,standartu zakrslého plemene ne zcela odpovídající zvířátka.Nejednotný vzhled domnělých zakrslých králíků je vadou již proto,že se často zjistí,že nejsou tím,zač byli vydáváni.Jako mladí králíci v kleci obchodu se zvířaty se téměř ničím neliší od skutečných zakrslých barevných králíků.Později však z nich vyrostou králíci podstatně větší než se očekávalo.Takové jedince lze poznat podle protáhlejšího tvaru těla než u zakrslíků.Také krk mají patrnější,hlavu delší,ale především mají slechy umístěné na hlavě dále od sebe.Buhužel,právě taková zvířata tvoří většinu nabízených v obchodech se zvířaty jako zakrslá plemena.*mě na to taky napálily.Teď můj králík měří kolem 35 cm a váží 2,25 kg.Ale mám ji ráda.Je tedy nutno věnovat pozornost rozdílů mezi zakrslými barevnými králíky a jedinci zakrslého růstu normálního plemene.

SOUTĚŽ

6. března 2007 v 18:02
VYHLAŠUJEME SOUTĚŽ O NEJHEZČÍHO KRÁLÍČKA!VYBERTE SI,KTERÝ SE VÁM NEJVÍC LÍBÍ.JSOU TU ZATÍM TŘI KANDIDÁTI!!!!TAK HLASUJTE NEJPOZDĚJI DO 10.3.!!!!
(-zakrslý beran durinský, zakrslý beran madagaskarový
zakrslý kastorex
VÝSLEDKY: kandidát č.1- 4hlasy
kandidát č.2-2hlasy
kandidát č.3-2hlasy

Druhy králíků

6. března 2007 v 11:48
(-zakrslý beran durynský
zakrslý beran madagaskarový -)
zakrslý kastorex, vídeňský bílý-)
velký světlý stříbřitý-)
(-vídeňský černý
tříslový černý
tříslový-)
liščí
novozélandský červený-)
kastorex-)
novozélandský bílý
kalifornský, hototský-)
holandský
hermelín modrooký-)
(-deilenaar, francouzský beran-)
český strakáč
český černopesíkatý-)
burgunský, bílý kaliforňák-)
bílopesíkatý, belgický obr zelezitý-)
ruský černý,lvíček-)
angorský, siamský žlutý-)

Umístění klece

5. března 2007 v 11:57
Jak jsme již uvedli,klec by měla být doma dříve než králík.
A kam ji vlastně umístit?Protože králík nedělá relativně žádný hluk v noci (je aktivní spíš ve dne),je tedy nejvhodnější umístit klec do dětského nebo obývacího pokoje.Králíci nedělají velký hluk,a proto nebudou přítěží pro sousedy.Ale někdy,zejména větší králíci,si hrají s miskou na krmení nebo hlasitě tlučou zadními běhy na podlahu (dno klece),ale to jen tehdy,když vyžadují něčí přítomnost nebo mají hlad.
A kam králíčka rozhodně neumisťovat?Nevhodné místo pro umístění klece je bez pochyby kuchyň.A to proto,že hlasité cinkání nádobí a příborů králíka ruší.Má přeci mnohem citlivější sluh než my.A také různé vůně a pachy dráždí králíkovy smysly.Ale i pro vás je to značně nevhodné.Mít chlupy v každém jídle je velmi nepříjemné.Z toho plyne,že dalším nevhodným místem pro králíka je zakouřená místnost,ale také příliš ,,hlasitá místnost".
Nevystavujte klec přímému slunci,alespoň část klece by měla být ve stínu.Také nevystavujte králíka průvanu,který může přivodit králíkovi nepříjemná onemocnění.
Nejvhodnější místo je ,když klec alespoň z jedné části přiléhá ke zdi.Králík se cítí bezpečněji.Klec musí stát pevně a když je v místnosti studená podlaha,není od věci podložit klec polystyréovou deskou.

Dělka králičího života

5. března 2007 v 11:24
Na rozdíl od většiny jiných malých zvířátek žije králík dlouho.Pokud se nedopustíte závažnější chyby v chovu,nedojde k nehodě nebo vážnému onemocnění,může se králík dožít i deseti let.Nějčastěji žijí králíci sedm let.Co do délky života,předčí králík výrazně kčřečky,myši a podkany a jeho život je jen o málo kratší než život psů a koček.
První příznaky stárnutí králíka se projevuje hubnutím,zvýšenou potřebou odpočinku a zpomalením pohybů.
*Starší králíci vyžadují více klidu.musíme jim ho tedy zajistit.
zakrslý beran, siamský žlutý
japonský žlutý

Původ a historie králíka

4. března 2007 v 18:43
Možná vás překvapí,že králíci nepatří k hlodavcům,a nejsou tudíž příbuznými křečka zlatého ani morčete,těchto dvou nejpopulárnějších domácích zvířátek.
Vzhledem ke stavbě chrupu byli králíci dlouho považováni za hlodavce.Anatomové však upozorňovali již dříve na určité rozdíli,především právě ve stavbě chrupu.Nejvýznamnějším znakem zajícovců,jak se správně v zoologii nazývají zvířata,k nimž řadíme i králíka,je jeden pár malých řezáků umístěných za párem řezáků velkých.Tyto malé řezáky hlodavcům chybí.Podle této odlišnosti byli dříve zajícovci nazýváni dvojitozubci (Duplicidentata) a tvořili samostatný podřád řádu hlodavci.Teprve počátkem tohoto století byli zajícovci zařazeni jako samostatný řád systému zvířat.
Zajícovci se dělí na dvě čeledi.Do čeledi pišťuchovitých (Ochotonidae)patří asi 15 druhů drobných zvířat téměř stejného vzhledu.Na první pohled bychom si je mohli snadno splést s křečky nebo morčaty.Jsou to však zajícovci žijící v horách Asie a Severní Ameriky a dorozumívající se mezi sebou pronikavým pískáním.
K zajícovitým (Leporidae),druhé a značně početnější čeledi zajícovců,patří okolo 45 druhů.Původně byli zajícovití rozšířeni na všech světadílech,s výjimkou Austrálie.Jak známo,dnes obývá evropský králík divoký i tento světadíl.Dovezl ho tam člověk.Do čeledi Leporidae patří všechna zvířata označována jako zajíci a králíci.Typickými přadstaviteli této čeledi jsou zajíc polní,zajíc bělák,králík divoký a králík domácí.