SPRÁVNÁ VÝŽIVA-jídelníček vegetariána

18. března 2007 v 10:22
Králíci jsou býložravci.Je pravda,že jiní drobní savci,například křeček zlatý a myši,přestože jsou hlavně býložraví,sežerou občas s chutí moučného červa nebo trochu syrového mletého masa,ale králík takovou stravu naprosto odmítá.Jeho jídelníček je však i bez těchto složek dosti bohatý,proto není obtížné králíka správně krmit.
Správně krmit to znamená především krmit s rozvahou.Kromě jadrného krmiva potřabuje králík hodně objemné píce s obsahem balastu,aby jeho trávicí soustava pracovala normálně.Králík není příliš náročný,ale nelze z něho učinit konzumenta odpadků z našeho stolu a kuchyně.:-)Některé potraviny,člověkem běžně používané,snáší žaludek králíka velmi špatně.
Zásadní je podávat králíkovi správné množství krmiva ve vhodné skladbě.To je jednou z podmínek zdraví.
OBECNÉ ZÁSADY VÝŽIVY
Při výběru krmiva nelze spolehát pouze na instinkt králíka.Ten je dobře rozvinutý jen u divokých zvířat,jejich ochočeným potomkům však chybí.Zelená píce nesmí nikdy pocházet z bezprostředního okolí továren nebo rušných ulic.Dokonce i chemicky neoštrřeném ovoci a zeleniněohou být nebezpečné látky,například zbytky ptačího trusu obsahujícího baktérie rodu Salmonella.Zelená píce zase může být z území,na kterém se vyskytuje myxamatóza.Onemocnění králíka lze předejít jen pečlivým opráním krmiva.
Opranou zelenou píci musíme před podáním pečlivě osušit.Králíkům nesmíme podávat vlhkou trávu ani jiné orosené rostliny,neboť jim mohou způsobit trávicí potíže.
Zvíře,které v zimě nedostávalo žádnou zelenou píci,je nutno na jaře pozvolna a postupně na tuto potravu přivyknout.Totéž platí o mladých zvířatech,která dosud nikdy nebyla krmena zalenou pící.Zpočátku podáváme jen malé porce,které postupně zvolna zvyšujeme.
Mrkev je známou pochoutkou všech zajícovitých,ale podávaná ve velkém množství působí projímavě.Nesmíme proto králíkům dávat více než jednu malou mrkev denně.
DENNÍ DÁVKA KRMIVA
Jaderné krmení a objemnou píci je vhodnější podávat odděleně,v různé době,ale každého dne ve stejnou hodinu.Množství krmiva záleží na velikosti králíka,neboť,jak jsme již zdůraznili,ne každý malý králík zůstane skutečně zakrslý.Uvedené krmné dávky jsou určeny králíkům zakrslých plemen.
Ráno musí náš chráněnec dostat velkou hrst suchého jadrného krmiva,tj. 20 až 30 g.V poledne mu dáme šťavnatou píci .Její množství musí být stanoveno tak,aby během jednoho krmení byla zkonzumována celá podaná dávka.Zpočátku je vhodnější dávat trochu větší množství a postupně dávku snižovat,až do stanovení správné porce.Nelze uvést konkrétní množství v gramech nebo počet centimetrů mrkve,ale obvykle postačí čtvrtka středně velkého jablka denně.
Po celých čtyřiadvacet hodin musí mít králík seno,tvrdé krmivo(např.stvrdlé pečivo) a čerstvou vodu,kterou je třeba nejméně jednou denně vyměnit.
tady je příklad krmiva pro králíky.I já ho kupuju svému králíčkovi!:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bludička bludička | 7. dubna 2008 v 18:16 | Reagovat

ty pičo tomu řikaš jidelniček vegetariána?!asi dobrá pipka co?

2 Kajuska(Webmaster) Kajuska(Webmaster) | E-mail | Web | 7. dubna 2008 v 18:56 | Reagovat

co???Co se ti na tom nelíbí???!!!jj říkám tomu jídelníček vegetariána...protože to JE jídelníček vegetariána....

3 Bobískovy.estranky.cz Bobískovy.estranky.cz | E-mail | Web | 5. listopadu 2008 v 8:53 | Reagovat

Můj Bobísek má taky nejradsi krmení "Darwins". Když mu to nasypu do misky, tak se od ní nehne, dokud to všechno nezpracuje:) Pokud chceš můžeš mrknout na jeho web www.bobiskovy.estranky.cz

4 Karol Karol | Web | 8. ledna 2009 v 9:24 | Reagovat

Hmmmmm krmení rpo vegetariána od králíku no tomu říkám neco

5 Reny Reny | E-mail | 17. ledna 2009 v 8:48 | Reagovat

jaderne krameni a tak zvane smesky jsou pro kralika naprosto nevhodne,jelikos jsou chude na vlakniny a vapnik a bohate na tuky a uhlovodany.zpusobuji u kralika vazne potize ktere jsou hlavnim duvodem jeho zdravotnich problemu.Casem zpusobuji tezke zubni patologie (maloclusione) ktere vyvrsuji hnisavymi cistami na hlave. Dale zpusobuje onemocneni kosti, vyvolava nachylnost na obezitu a problemy zazivaciho ustroji (Prujem, zacpa).Kralik je bylozravec v prirode se zivi prevazne travou,senem,bylinama,korinkama,suchym listim, vetvickama proto je pro nej je dulezita strava bohata na vlakninu, mineral. latky, a vitaminy ktere najde v kvalitni senu,zelnine a ovoci.Pelet vynikajici kvality (18-20% vlakniny) nanejvyse 2 lzice denne.

6 TerČáá TerČáá | 16. srpna 2009 v 11:28 | Reagovat

Ty vole vypadám snad jak králík ? Jestli tohle je jídelníček vegetariána tak já jsem čínskej bůch srandy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama