NEMOCI A ODCHYLKY KRÁLÍKA

2. května 2007 v 16:39
Krev v moči
Moc zdravých zvířat se může barevně lišit,od světle žluté po oranžovou a od hnědé po jasně červenou.Červená moč se většinou vyskytuje po užití určitého krmení,například mrkve nebo špenátu,nebo souvisí s hormonální výměnou.Zřídka může být známkou zánětu močového měchýře.Z nevykastrovaných samic starších než dva roky může ukazovat na zánět dělohy.
*vypadá-li králík nemocně,není dobré tuto skutečnost podceňovat.
Králičí mor(hemorhagický zánět plic)
Králiči mor je způsoben virem.Zvíře,které není proti moru očkovánoma nakazí se,uhyne často během 2 až 3 dnů,někdy i během několika hodin.Králík se může nakazit mnoha způsoby:od jiného zvířete,nakaženou potravou nebo vodou (přes ptactvo!)nebo pouhým vdechnutím viru ze vzduchu,pokud je koncentrace virů vysoká.Zvíře nakažené morem přestává jíst,má průjem a těsně před smrtí krvácí z nosu,ale ne všechna zvířata vykazují takové příznaky.Jedinou možnou ochranou proti moru je očkování.První očkovací dávka se podává ve věku osmi týdnů,protože zvířata se mohou nakazit už ve věku devíti týdnů.Přeočkování je třeba provést každý rok.
Barva očí a zrak
Barva očí může mít vliv na sílu zraku.Je například známo,že albíni,,tkají",lehce pohupují hlaou zleva doprava.To je pravděpodobně způsobeno tím,že toho vidí méně než králíci z hnědýma očima.Pohupování hlavou zvíře lěpe vnímá hloubku.
*nechejte králíka očkovat proti králíčímu moru a myxomatóze.
Myxomatóza
Myxomatóza je další smrtelná nemoc králíků.Šíří se prostřednictvím hmyzu,který saje krev,tedy například komárů nebo blech králičích.Po vniknutí nákazy do těla trvá ještě asi 5 až 14 dní,než se objeví první příznaky nemoci.Typickými příznaky myxomatózy jsou zduřelé pohlavní orgány,oteklý čumák a oční víčka.Zvíře pak během několika dní oslepne a někdy už není schopno ano žrát nebo pít.K tomu se ještě často přidá plicní infekce,která se objeví asi po týdnu.Jen ve velice vyjímečných případech se podaří zvíře trpící myxomatózou vyléčit,ale je k tomu třeba dlouhodobá a intenzivní péče.
Jediným způsobem,jak předejít onemocnění touto chorobou,je očkování,To lze provádět už ve věku 12 týdnů.Pak stačí už jen přeočkování koncem jara (v dubnu nebo květnu) a v létě (červenec nebo srpen),tedy dvakrát za rok.Očkování chrání po dobu 6 měsíců a provádí se v létě,protože tehdy je bodavý hmyz nejaktivnější.Očkovaná zvířata mohou sice onemocnět myxomatózou,jedná se ale o oslabenou formu nemoci,která se většinou dá snado vyléčit podáváním léků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Šindelářová Klára Šindelářová | E-mail | 16. března 2008 v 22:19 | Reagovat

Ahoj..chtěla jsem se jenom zeptat jestli nevíš jakou nemoc má můj králík...má zánět u očí a u konečníku..jednu tvář má napuchlou a celkově je takový ochablý ubívá na váze atd....prosím jestli by si mi napsal/a jestli nevíš co by to mohlo bejt...dík moc...můj email Sindelka16@seznam.cz

2 Táňa Táňa | E-mail | 17. října 2008 v 12:49 | Reagovat

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Náš králíček má asi 7 týdnů a máme ho doma týden. u očí má bílý hnis. pořád mu z očiček teče. nevíme čím by to mohlo být. A ještě bych se chtěla zeptat, jak často a správně králíka krmit. co mu dávat a kolikrát denně. děkuji moc za odpověď. Táňa

3 Kajuška(Majitelka blogu) Kajuška(Majitelka blogu) | E-mail | Web | 18. října 2008 v 16:25 | Reagovat

Táňa: radím dojít k veterináři.ale myslim si,že to nic nebude :) tohle králíčci a i jiná zvířátka prostě mají....

stačí,když se jukneš do rubriky: králíčci a křečci tak tam ohledně stravování králíčků toho mám docela dost :)

4 tereza tereza | E-mail | 2. ledna 2011 v 15:17 | Reagovat

co mám dělat když mímu králikovi krvácí ťapka?!no comám dělat no no no

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama