Něco k křečcích

22. března 2008 v 11:23 | Kajuška |  Králíci a křečci
  • Takže minulý týden jsem říkala,že na blog dám něco víc o známích křečcích
  • a taky že bude
  • klik na celý článek
Křeček džungarský (Phodopus sungorus)
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s černým podélným pruhem na hřbetě ("úhoří pruh"). Vypadá jako malý medvídek, jeho ocásek a nohy jsou krátké, většinou schované pod tělem. Běžící křeček se valí po zemi jako myška na klíček. V letní srsti je džungar šedý s úhořím pruhem a šedivou hranicí mezi tmavší svrchní stranou a bílým bříškem. V zimní srsti je světlejší, v chladu schovaná zvířata mají až na nepatrné zbytky šedé srst sněhobílou. Pokud je tento křeček chován doma při pokojové teplotě, zůstává jeho letní srst i v zimě. Křeček džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku, takže jeho bílé zimní zbarvení je pro něj ochranou před nepřáteli. vědecké jméno: Phodopus sungorus
velikost: délka tela je 10 až 12 cm délka ocasu je 1 cm
vzhled: šedohnědá maska, ostatní telo a uši tmavé hnědé až černé, úhorovité pruhy, břicho a končetiny bílé, tvar těla podobný křečku zlatému
dosažitelný věk: až 3 roky
způsob života: samotář aktivní večer a v noci (můj křeček poctivě každou noc točí v kolečku )
rozšíření: stepi v severní, střední a východní Asii
hmotnost: 35 až 50 g ( zdravá samice přivádí na svět mláďata 3x i 4x rocne)

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)

Taxonomické zařazení:
Třída: savci
Řád: hlodavci
Čeleď: myšovití
Podčeleď: křečci praví
Rod: křeček
Velikost: 20 cm
Délka života: 2 - 3 roky
Pohlavní dospělost: samec 10 týdnů, samice 16 týdnů
Délka březosti: 15 - 17 dní
Počet mláďat: 5 - 10
Původ: Suché stepi a pouště Blízkého východu.
Popis: Původní barva srsti byla žlutohnědá (zlatá), spodek těla bílý. V zajetí byly vyšlechtěny různé varianty barvy i délky srsti. Samice mají delší ocásek a plošší zadeček, samci mají zadeček kulatější, také řitní otvor je vzdálenější a u dospělých jsou viditelná varlata.
Chování: Jsou aktivní hlavně v noci, žijí samotářsky. Samci a samice se setkávají jen v době páření. Mimo tento čas se napadají a jsou schopní protivníka ukousat. Křečci jsou obratní lezci a skokani. Mají ve zvyku kálet jen do jednoho rohu, jsou schopni naučit se chodit na křeččí záchod. Ve volné přírodě se vydávají za potravou daleko, nacpou si ji do lícních toreb a odnesou do nory.
Zajímavosti: Všichni křečci v domácích chovech pochází z jediné samičky s devíti potomky, kteří byli odchyceni v roce 1930 v Aleppu.
Zajímavosti: Všichni křečci v domácích chovech pochází z jediné samičky s devíti potomky, kteří byli odchyceni v roce 1930 v Aleppu.
KŘEČEK ČÍNSKÝ
vzhled:Křečík čínský má poměrně protáhlé tělo. Je pravidelně stavěný, poněkud štíhlejší.Tento křečík měří od 9 do 12 cm, jaho ocas pak 2-2,5 cm.Křečík čínský má širokou hlavu splnými tvářemi, linky mezi ušima a špičkou nosu tvoří jakýsi trojúhelník. Oči soukulaté a mají vypouklý tvar. Uši nesmí být příliš velké, na horní straně se zakulacují.
hmotnost:Samičky váží asi 40 g asamečci kolem 45 g, protože jsou o něco větší a především delší
srst:Srst je jemnáa měkká, musí být hustá a hladce položená
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama